Reklama
 
Blog | Alice Frišaufová

Lustrační a služební zákon

Neuměla jsem si udělat názor na navrhované změny ve služebním zákoně. Především na ty, které chtějí zrušit platnost dvou lustračních zákonů. Dodnes zabraňují těm, kteří se vážně zapletli s komunistickou mocí, aby byli na vysokých postech ve státním aparátu. 


Napsala a poslala jsem proto do včerejšího Hyde Parku ČT24 paní senátorce a bývalé ústavní soudkyni paní Elišce Wagnerové otázku: „Jaký je, prosím, váš názor na to, že v návrhu služebního zákona by se mělo změnit to, že premiér a ministři nebudou potřebovat lustrační osvědčení?“

Níže jsem přepsala odpověď paní senátorky:

„Lustrační zákon je velké a těžké téma. Byl přijímán s tím, že bude platit tak pět let a pak jeho platnost a účinnost vyprší. Od té doby byl několikrát prodlužován, byl i opakovaně zkoumán Ústavním soudem (dále ÚS). ÚS ve druhém zkoumání v roce 2001 po prozkoumání řekl, že lustrační zákon ještě propustí, protože očekává, že situace bude řešena služebním zákonem.

Reklama

Proč ÚS ještě zákon propustil? V jiných zemích byly lustrace založeny na prokazování konkrétního chování, jakési „viny“ těm lidem, kteří pak neobdrželi čisté lustrační osvědčení. Zatímco náš zákon je koncipován na principu evidence. Jinými slovy: někdo se dostal do evidence, ať oprávněně nebo neoprávněně. A možná i oprávněně: s tím, že nevíme, za jakých okolností. Tady soudcem opravdu být nechci, protože pokud se člověk sám nedostane do těch okolností, tak je velmi svízelné cokoliv a kohokoliv soudit.

Ale faktem je, že za více než dvacet uplynulých let se lustrační zákon měl dávno minimálně novelizovat ve směru, že pozitivní lustrační osvědčení bude vydáváno jen v případě, když se prokáže, že ten člověk skutečně škodil. Že spolupracoval s STB, že skutečně udával a donášel na své spoluobčany. Ale rozhodně není možné po tak dlouhé době, aby platil takto rozplizlý zákon, který nesplňuje parametry, které v těchto souvislostech nastolil dokonce i Štrasburk (Evropský soud pro lidská práva). …. Zákon musí mimo jiné také i určit a stanovit, na jak dlouhou dobu bude stát uchovávat databázi, kterou na občana nashromáždil. …

Je to složitá problematika. Myslím si, že by ji bylo možné řešit jak ve služebním, tak v lustračním zákoně. Jde o parametr vědomé aktivní spolupráce a také o to, co mají i jinde: o vysoké pozice v nomenklatuře režimu, který byl nedemokratický a potlačoval lidská práva.“

Za laskavou a nezaujatou odpověď paní senátorce Wagnerové děkuji.